Ta Joakims pengar – och testa mikrolån!
Vill du testa att ge mikrolån? Joakim Jardenberg på Mindpark agerar tidig tomte och ger bort gift certificates på $25 till folk som vill testa mikrolånskonceptet Kiva.org!
Kiva är i extrem korthet ett smidigt sätt att ge mikrolån till entreprenörer i tredje världen. Läs mer om Kiva i , och mina tankar om de psykologiska mekanismerna som gör att det funkar så bra. Läs också om hur Joakim i sin förra promotion-vända fick in mig på konceptet!
I dag gav jag mitt tredje lån, den här gången till entreprenörsgruppen Thi Hien Vu Group, som bland annat sysslar med grisuppfödning i Dong Anh-distriktet i Hanoi, Vietnam! Kolla var det ligger här!
Ps. Det trillar in nya Spotify-invites mest hela tiden nu, så mejla john -snabela- psykologifabriken.se om du vill ha en!
![[del.icio.us]](http://www.psykologifabriken.se/wp-content/plugins/bookmarkify/delicious.png)
![[Digg]](http://www.psykologifabriken.se/wp-content/plugins/bookmarkify/digg.png)
![[Facebook]](http://www.psykologifabriken.se/wp-content/plugins/bookmarkify/facebook.png)
![[LinkedIn]](http://www.psykologifabriken.se/wp-content/plugins/bookmarkify/linkedin.png)
![[MySpace]](http://www.psykologifabriken.se/wp-content/plugins/bookmarkify/myspace.png)
![[Reddit]](http://www.psykologifabriken.se/wp-content/plugins/bookmarkify/reddit.png)
![[StumbleUpon]](http://www.psykologifabriken.se/wp-content/plugins/bookmarkify/stumbleupon.png)
![[Technorati]](http://www.psykologifabriken.se/wp-content/plugins/bookmarkify/technorati.png)
![[Twitter]](http://www.psykologifabriken.se/wp-content/plugins/bookmarkify/twitter.png)
